Overpeinzingen

En zo hoort het ook

De ochtend was een en al bedrijvigheid, want naast het ophangen van de was moest er ook nog een brood afgebakken worden. Hoe zou het deeg gerezen zijn in een koude koelkast. Bovendien had ik een nieuwe methode gevonden om haar af te bakken. Daar gebruikte ik de pyrexschaal van de Tesco voor met de goeie tip om het deeg in het voorverwarmde deksel te leggen en het hoge gedeelte van de schaal als deksel te gebruiken. Na twintig minuten haalde ik de schaal weg en bakte het brood vervolgens op het rooster af. Voorverwarmen en bakken op 230 graden en het was perfect. De korst was eindelijk niet zo hard meer. Ik kon haar goed snijden. Bij de andere twee kwam alleen Lief er met het broodmes doorheen.

Net toen we aan de brunch zaten, werd er geroepen aan het hek. Het was twaalf uur. De afspraak met de vrouw uit de straat was officieel om 15.00 uur. ‘Op z’n Hongaars dan maar’, verzuchtte Lief en schakelde om in de doe-stand. De vrouw stond bij het hek met twee mannen en een vrachtwagentje. Of de hekken open mochten en ze het erf op konden rijden. Natuurlijk. Ik zette onze auto aan de overkant van de weg en het vrachtwagentje reed tot vlak voor de Fluweelboom. De oudste van de twee mannen kende Lief van vroeger. Hij complimenteerde ons dat we de spullen weggaven aan de vrouw, die het hard nodig had. Zij was zo in haar nopjes, dat ze mijn handen greep en me spontaan een zoen gaf. Alles werd met moeite op de laadbak geschoven en de oudste moest er op om de koelkast vast te houden. Er was geen spanband te bekennen. De aftocht was ook geheel en al op z’n Hongaars en bracht herinneringen aan vroeger boven toen alles met kruiwagens of paard en wagen werd vervoerd. (Begin 2000 nog). De vrijgekomen ruimte op het terras gaf nog veel meer ruimte in het hoofd.

Toen de rust was weergekeerd, kon ik naar de Datsja, waar ik net achter de ezel zat, maar er plots met een klap een vogel tegen het (te schone?)raam vloog. Een ander vogeltje vloog onmiddellijk naar het slachtoffertje toe, maar vloog ook weer op toen ik met angst in het hart ging kijken. Gelukkig. Het leefde nog en lag wat versuft opzij. Even later had het het koppie al weer rechtop. Met een zachte doek tilde ik het diertje op en zette het op mijn schoot om haar even bij te laten komen. Zo zaten we een poosje en kon ik haar uitgebreid bewonderen tot en met de kleinste haartjes rond de kraalogen toe. Ze bleef heel rustig en toen ze was bekomen van de schrik zette ik haar op de grond voor mijn voeten. Ze keek nog een paar keer achterom op naar mij en vloog tenslotte met een vaartje terug naar de heg. Het bleek om de grauwe vrouwtjesklauwier te gaan, vertelde Merlin me aan de hand van de duidelijke foto. Om een herhaling te voorkomen plakte ik mijn kleine tetra-etsjes aan de binnenkant van het raam. Stiekem was het hele voorval toch echt een grote buitenkans geweest. Wie heeft er ooit een grauwe klauwier in de handen gehad.

De hele moederdag was een grandioze moederdag geworden met deze gebeurtenissen en met de inkijkjes via de telefoon in het leven van de kinders. De jongste telg groeit als kool en ziet er blakend uit, de oudste dochter heeft haar balkonnetje opgeschoond en volgezet met de gekregen kruiden en bloeiende planten en de andere dochter was met het hele gezin moederdag gaan vieren op de Volkstuin, waar ze keihard gewerkt hebben. ‘Er is wel veel veranderd, moeders’, waarschuwde ze. Maar ik vind het heerlijk dat ze het zich eigen maken. Doen. Zo blijft het hart voor de zaak meestromen. Em zo hoort het ook.

2 gedachten over “En zo hoort het ook

Plaats een reactie